Centrum mentálneho zdravia MATKA      

Môj syn, schizofrenik.

Úvod Príbehy zo životaMôj syn, schizofrenik.

Môj syn , schizofrenik.

 

Som otcom 37 ročného mladíka. Jeho choroba začala náhle, keď mal 27 rokov. Začal sa do seba uzatvárať, nechcel komunikovať, stal sa smutným. Bolo horúce leto a on nosil stále bundu s kapucňou. Samozrejme nechceli sme si pripustiť, že jeho „ duša „ môže byť chorá.

Bol to úspešný chlapec, ktorý skončil vysokú školu, pochodil Ameriku, pracoval ako lyžiarsky inštruktor v Rakúsku a zamestnal sa ako učiteľ na prestížnej škole.

Najprv sme si mysleli, že je len vyčerpaný, trocha rozladený a depresívny. Nechceli sme si pripustiť, že by mohol mať také strašné ochorenie. Nasledovala hospitalizácia za hospitalizáciou. Chlapec absolvoval pobyt takmer na všetkých psychiatrických oddeleniach bratislavských nemocníc až nakoniec skončil v Záluží. Tu stanovili definitívne diagnózu – paranoidná schizofrénia.

Po prepustení zo Zálužia nastúpil do psychiatrického stacionára, kde absolvoval režim aktivačný program, ktorý mu veľmi pomohol vysporiadať sa s každodennými úlohami a prijať svoje ochorenie. Po prepustení zo stacionára sa liečil ambulantne a bral lieky.

Posledný mesiac sa stalo to, že prestal brať lieky a v práci bola tiež záťažová situácia. Znova sa začal uzatvárať do seba a hovoril, že musí isť von lebo ho volá jeho priateľ. Celú noc sa nevrátil. Zavolali sme jeho priateľovi, ale jeho mama nám povedala, že jej syn je už 2 roky v USA. Hneď nám bolo jasné, že niečo nie je v poriadku. Syn sa vrátil za dva dni domov a nechcel hovoriť o tom kde bol. Všimli sme si, že v izbe chodí z jednej strany na druhú. Na našu otázku, ohľadom jeho správania nám odpovedal, že jeho priateľ mu to prikazuje. Zavolali sme rýchlu zdravotnú službu, ktorá syna zaniesla do nemocnice kde ho hospitalizovali na psychiatrickom oddelení. 

Pani doktorka, chcem sa spýtať, že čo by som mohol urobiť preto, aby moje dieťa viac nemuselo isť do nemocnice.

 


Odpovedala: MUDr. Valéria Ondrísková – primárka Centra mentálneho zdravia MATKA 1.1.2015 - 16.3.2017.   

 

Schizofrénia je duševná porucha, ktorá sa dá stabilizovať, ale nedá sa vyliečiť podľa súčasných poznatkov medicíny. Na jej diagnostikovanie je potrebné komplexné zhodnotenie zdravotného stavu, ako to bolo aj u vášho syna. Schizofrenik, trpí poruchami niekoľkých psychických funkcií. V klinickom obraze sú prítomné poruchy vnímania, ktoré nevznikajú na základe skutočného podnetu – halucinácie. Veľmi závažnou poruchou vnímania sú imperatívne halucinácie. Sú to hlasy, ktoré pacientovi niečo prikazujú. V takomto prípade, je na mieste zavolať rýchlu zdravotnú pomoc, ako ste to aj vy urobili v prípade vášho syna. Pacienti s paranoidnou formou schizofrénie majú aj bludy. Blud je porucha obsahu myslenia, ktorý sa zakladá na nesprávnej interpretácii skutočnosti, má vplyv na konanie pacienta a má chorobný pôvod. Blud nie je ničím vyvrátiteľný. Mala som pacientku, ktorá si myslela, že je tehotná. Vykonali sme v nemocnici tehotenský test, ale ona ani po tomto teste nebola ochotná sa vzdať myšlienky, že je tehotná.

Paranoidná forma schizofrénie, je najčastejšia forma schizofrénie. Často má chronický priebeh čo znamená, že symptomatika je stále prítomná prípadne sa zvýrazňuje. V takýchto prípadoch by pacient mal brať lieky doživotne.

Ak medikácia účinkuje, je potrebné zabezpečiť, aby pacient lieky pravidelne užíval. Je to ťažké, nakoľko pacienti sú často nekritickí k svojmu zdravotnému stavu a lieky prestanú užívať, ako sa to stalo aj v prípade vášho syna. Je dôležitá kontrola užívania. Nestačí telefonicky zavolať, aby si pacient lieky užil.

V nemocnici sa podávajú lieky pod dohľadom ošetrovacieho personálu a kontrolujeme tiež aj to či pacient liek prehltol.

Po stabilizovaní vášho syna, odporúčam, aby ste dohliadli na túto veľmi dôležitú časť liečby.

Problém vynechania užívania lieku je riešiteľný aj aplikáciou injekcií, ktoré sú farmaceuticky spracované do formy, ktorá zabezpečí optimálnu hladinu liečiva  niekedy až na dobu jedného mesiaca.

 

 

 

Copyright 2013 - 2020 © cmzmatka.sk