Centrum mentálneho zdravia MATKA      

Depresia alebo demencia?

Úvod Príbehy zo života Depresia alebo demencia?

Som 33 ročný muž, ktorý by v podstate v živote mohol byť šťastný, ale nie som.

Moje problémy sa začali asi pred 2 rokmi. V podstate ani neviem prečo. Pochádzam z dobrej rodiny. Manželstvo mojich rodičov bolo harmonické, spolu so sestrou sme vyrastali v láske a porozumení. Vyštudoval som vysokú školu, zamestnal som sa v medzinárodnej firme, kde po 3 rokoch pôsobenia som sa dostal na post generálneho riaditeľa.

Oženil som sa so ženou mojich snov, s ktorou mám dve krásne deti. Rozumieme si, je mi veľkou oporou a deti potešením.

Napriek všetkému tomu, čo som od života dostal asi pred 3 rokmi som sa stal depresívnym.

Nemal som nato žiadny dôvod. Postupne som sa prestal mať „ drive“. Nebavilo ma chodiť do roboty, nebavilo ma byť s rodinou. Najradšej by som len sedel a pozeral do prázdna. Snažil som sa s tým bojovať, ale nešlo to.

Nakoniec to došlo tak ďaleko, že som nevedel vstať z postele. Manželke som povedal, že som chorý. Keď však som ležal doma už mesiac a stále som bol smutný, apatický, začala cítiť, že nie je to jednoduchá choroba. Len som spal a spal, nechcelo sa mi ani jesť neskôr ani piť. Vedel som, že ak sa chcem napiť musím pohár zdvihnúť, ale verte mi, ja som to nedokázal.

Moje ruky ako by boli z olova. Prišiel som k záveru, že to nemá zmysel a najlepšie bude pre každého keď umriem. Vypil som všetok alkohol, čo bol doma a zjedol všetky lieky, čo som doma našiel.

Manželka ma našla v bezvedomí, zavolala rýchlu pomoc a odviezli ma do nemocnice.

Pobyt v nemocnici som si zopakoval niekoľko krát, kde som sa nevyhol ani elektrošokom.

Do života mi pomohla vrátiť sa kombinácia antidepresív a dlhodobý pobyt v psychiatrickom stacionári. Mám však problémy s pamäťou. Neviem sa rozhodnúť, nepamätám si veci, neviem si urobiť plán. Celkove myslím pomaly. Ťažko nachádzam slová, neviem sa sústrediť a vôbec už neviem riešiť zložité úlohy, ktoré som predtým zvládal.  Som vďačný mojej firme, že stála pri mne aj počas choroby, ale viem, že ešte stále nie som ten, kto som bol pred chorobou. Myslíte, že som už dementný alebo sa mi dá ešte pomôcť?

 

Odpovedala: MUDr. Valéria Ondrísková – primárka Centra mentálneho zdravia MATKA 1.1.2015 - 16.3.2017.   

 

 Z vášho listu je možné usudzovať,  že vaše ochorenie má črty recidivujúcej depresívnej poruchy ťažkého stupňa. Pri tejto duševnej poruche  sú opakované epizódy depresie. Prvý nápor sa môže zjaviť v ktoromkoľvek životnom období, bez ohľadu na životnú situáciu.

Vaše problémy nie sú nezvyčajné, s najväčšou pravdepodobnosťou vyplývajú zo samotnej patofyziológie ťažkej depresívnej poruchy.

Je všeobecne známe, že depresiu spôsobuje nedostatok neuromediátorov – poslov, ktoré prenášajú informácie medzi bunkami nervového systému. Depresia sa prejavuje symptómami, ktoré možno rozdeliť do troch skupín. Prvou skupinou symptómov sú emócie pacienta. Sú to zážitky pohody a nepohody často sprevádzané fyziologickými zmenami,  ako zmena srdečného rytmu, či zmena frekvencie dýchania. Druhou skupinou sú symptómy, ktoré postihujú fyzickú aktivitu. Treťou oblasťou, ktorá je postihnutá pri depresii je kognícia, čo sa môže prejaviť poruchami pamäte, rozhodovania, sústredenia  a myslenie môže byť spomalené.

Účinok  väčšiny antidepresív je zameraný hlavne na zvládnutie emočnej a fyzickej stránky depresie.

Dnes je však už dostupné liečivo - vortioxetín, ktoré pomáha pacientom s ťažkou formou depresie, nielen prežívať život s radosťou, ale aj myslieť lepšie a celkovo fungovať lepšie.

Váš psychiater môže zvážiť indikáciu tohto liečiva, po aktuálnom zhodnotení vášho zdravotného stavu. 

Copyright 2013 - 2019 © cmzmatka.sk